clock menu more-arrow no yes

Filed under:

NAGA North Carolina Quick Results

Northcarolina07-09_small_medium

Mens NO-GI Absolute
Team

1st Place Gilbert Burns Black Belt USA 150
2nd Place Rodney Wallace  ROC 120
3rd Place Laban Propst ROC 90
Mens NO-GI Novice Fly Weight

1st Place Bryant Umana Clingerman 50
2nd Place Richard Swan Superior 30
3rd Place Lionel Li
20
Mens NO-GI Beginner Fly Weight

1st Place "Flyin" Ryan Conn Pallestra 70
2nd Place Brantley Furr Black Belt USA 50
3rd Place Shao Lee
30
Mens NO-GI Intermediate Fly Weight

1st Place Lucian Hughes New Bern  90
2nd Place David Zwanetz Lloyd Irvin 70
3rd Place Steven Sorrells RGDA 50
Mens NO-GI Advanced  Fly Weight

1st Place Fernando Salvador Black Belt USA 120
2nd Place Christian Rodrigues Lloyd Irvin 90
3rd Place Eddie Abramski Grappler's Guild 70
Mens NO-GI Novice Feather Weight  

1st Place Derek Sterling Superior 50
2nd Place Christopher Jones Lloyd Irvin 30
3rd Place Greg Stimson MMA Acad. Of Robbins 20
Mens NO-GI Beginner Feather Weight

1st Place Shaun MacNary Evolution  70
2nd Place John Mlynczak Linic 50
3rd Place Joe Lodge Machado 30
Mens NO-GI Intermediate Feather Weight
1st Place Kelly Cook Gracie Barra 90
2nd Place Scott White Superior 70
3rd Place Joey Bennett Stronghold 50
Mens NO-GI Advanced  Feather Weight
1st Place Marlond Vera Black Belt USA 120
2nd Place Blake Risk Rapid Fitness MMA 90


A lot more after the jump.

Mens NO-GI Novice Light Weight
Team

1st Place Joe Marzouca Roberto Traven 50
2nd Place Kevin Faris Assasins Fight Team 30
3rd Place Wesley Hudson Roberto Traven 20
Mens NO-GI Beginner Light Weight

1st Place Chris Murrison UNCC BJJ 50
2nd Place Ross Terry Xtreme Karate 30
3rd Place Shane Roberts ROC 20
Mens NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Zack Perret  Lloyd Irvin 70
2nd Place Keith Cebula Lloyd Irvin 50
3rd Place Caleb Harding Gokor's Team Hayastan 30
Mens NO-GI Advanced  Light Weight

1st Place

120
2nd Place

90
3rd Place

70
Mens NO-GI Novice Welter Weight

1st Place Carlos DeJesus Alliance 50
2nd Place Anthony Reynolds Stronghold 30
3rd Place Moises Nunez Black Belt USA 20
Mens NO-GI Beginner Welter Weight

1st Place Dustin Reed Victory  70
2nd Place Jason Baldwin Greensboro Judo 50
3rd Place Clay Detwiles Black Belt USA 30
Mens NO-GI Intermediate Welter Weight
1st Place Tye Murphy  Lloyd Irvin 90
2nd Place Lee King ROC 70
3rd Place Tommy Watson Alliance JJ 50
Mens NO-GI Advanced  Welter Weight

1st Place Marlond Vera Black Belt USA 120
2nd Place Roy Marsh ROC 90
Mens NO-GI Advanced Welter Weight

1st Place Adam Abate Mannon 120
2nd Place Carl Soyars Carioca 90
3rd Place Joseph Carroll Superior 70
Mens NO-GI Novice Middle Weight

1st Place Nicholas Rahn Nova Unioa 50
2nd Place Bobby Griffin Equipe Yulee BJJ 30
3rd Place Miller Clint Bridges Ground Attack Combat 20
Mens NO-GI Beginner Middle Weight

1st Place Derrick Kennington Mateao MMA 70
2nd Place Nicholas Walters New Bern  50
3rd Place Jeffery Pieray Superior 30
Mens NO-GI Beginner Midddle Weight (2)
1st Place Daniel Branch ROC 70
2nd Place Cameron Shook MATC 50
3rd Place Matthew Messer New Bern  30
Mens NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place

90
2nd Place

70
3rd Place

50
Mens NO-GI Advanced  Middle Weight

1st Place Tim Spriggs Lloyd Irvin 120
2nd Place Paul Booe Gokor's Team Hayastan 90
Mens NO-GI Novice Light Heavy Weight
1st Place Matthew Munz MMA Acad. Of Robbins 50
2nd Place John Ellis Ashville BJJ 30
3rd Place John Ramirez Alliance 20
Mens NO-GI Beginner Light Heavy Weight
1st Place Joey McCarthy ROC 70
2nd Place Tony Davis Ashville BJJ 50
3rd Place Rocky Shelton Ground Attack Combat 30
Mens NO-GI Intermediate Light Heavy Weight
1st Place Eric Trudell Red Point 90
2nd Place Eric Brown Roberto Traven 70
3rd Place John Allen ROC 50
Mens NO-GI Advanced  Light Heavy Weight
1st Place Roger Carroll III Superior 120
2nd Place Brian Whitaker HHCC 90
3rd Place Neal Zumbro Evolution  70
Mens NO-GI Novice Cruiser Weight

1st Place Ethan Mills New Bern  50
2nd Place Jahi Perry Grappler's Guild 30
3rd Place Lane Tindall GAC 20
Mens NO-GI Beginner Cruiser Weight

1st Place Christopher Irwin Xtreme Karate 70
2nd Place Dominic Boccabello Linic 50
Mens NO-GI Intermediate Cruiser Weight
1st Place Eslam El Gamal Fight to Win 90
2nd Place Geoff Auer Fight to Win 70
3rd Place Victor Ruiz LDMA 50
Mens NO-GI Advanced  Cruiser Weight
1st Place Joey McPeek Hanebrink 120
2nd Place Geoff Auer Fight to Win 90
Mens NO-GI Novice Heavy Weight

1st Place Bobby Gurley Archdale 50
2nd Place Jerry Malsam Alliance 30
3rd Place Dustin Hussey MMA Acad. Of Robbins 20
Mens NO-GI Beginner Heavy Weight

1st Place Brian Amey Curico 70
2nd Place Mark Murdus ROC 50
3rd Place Justin Reed Victory  30
Mens NO-GI Intermediate Heavy Weight
1st Place Russell Hough Alliance 90
2nd Place Robert Sweetman Alliance 70
Mens NO-GI Advanced  Heavy Weight

1st Place Jason Spallek ROC 120
2nd Place Zac Peak Absolute JJ 90
3rd Place Russell Hough Alliance 70
Mens NO-GI Advanced Heavy Weight

1st Place Robert Sweetman Alliance 120
2nd Place Ryan Curtis QCC 90
3rd Place Russell Hough Alliance  70
Mens NO-GI Novice Super Heavy Weight
1st Place Andrew Wooten Gracie Barra 50
2nd Place Matt Shuster NBS 30
3rd Place Kenny Sullens Dojo MMA 20
Mens NO-GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place Andrew Riddle  Alliance 70
2nd Place Brad Walworth Brad 50
3rd Place Al Washington Lloyd Irvin 30
Mens NO-GI Intermediate Super Heavy Weight
1st Place Joseph Marchie  New Bern  90
2nd Place Andrew Riddle Alliance 70
Mens NO-GI Advanced  Super Heavy Weight  
1st Place Scott Barrett Dojo MMA 120
2nd Place Laben Propst ROC 90
3rd Place Matt Den
70
Mens NO-GI Directors Novice Heavy Weight
1st Place Robert Clinton ROC 50
2nd Place William R. Coffey Jr. Clingerman 30
3rd Place James Morris Superior 20
Mens NO-GI Directors Beginner Light Weight
1st Place Calvin Christian Roberto Traven 70
2nd Place Keith Button Fight to Win 50
3rd Place Michael Sommerville ROC 30
Mens NO-GI Directors Beginner Heavy Weight
1st Place Max Astor ROC 70
2nd Place Ken Koualcik Myrtle Beach MA 50
3rd Place Robert Van Allen Fight to Win 30
Mens NO-GI Directors Intermediate Super Heavy Weight
1st Place Al Lachica Roberto Traven 90
2nd Place Tracy Suttles Upstate Karate 50
3rd Place Stephen DeCasas Linic
Mens NO-GI Directors Intermediate Light Weight
1st Place Andrew Culbreth ROC 90
2nd Place Loe Lum ROC 70
3rd Place Anthony Freeman Scott Shields MA 50
Mens NO-GI Directors Advanced Light Weigh
1st Place Roy Marsh ROC 120
2nd Place Michael Conner Team Xtreme 90
Masters NO-GI Novice Fly Weight

1st Place Charles Callahan MMA Acad. Of Robbins 50
2nd Place Daniel Baileys Fight to Win 30
3rd Place Barrett Brown Curico 20
Masters NO-GI Beginner Fly Weight

1st Place Josh Landt RGDA 70
2nd Place Daniel Arroyo GMA 50
3rd Place Camilo Cortez Superior 30
Masters NO-GI Intermediate Fly Weight
1st Place Andrew Culbreth ROC 90
2nd Place Rich Monforti RIMA 70
Masters NO-GI Novice Light Weight

1st Place Phil Arbury COMA 50
2nd Place John R. White Sprawl And Brawl 30
3rd Place Kevin Faris Assasins Fight Team 20
Masters NO-GI Beginner Light Weight

1st Place Paul Ramey RGDA 70
2nd Place Tim Brewster Lloyd Irvin 50
3rd Place John Schell Rubao Carioca 30
Masters NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Jeff Manning All Rules 90
2nd Place Joe Lum ROC 50
3rd Place Wilotha Davis III
30
Masters NO-GI Advanced  Light Weight
1st Place Larry Hughes ROC 120
2nd Place Michael Conner Team Xtreme 90
Masters NO-GI Novice Welter Weight

1st Place Michael Fouch Superior 50
2nd Place Scott Austin Raliegh Institute of MA 30
3rd Place Scott Kordes Linic  20
Masters NO-GI Beginner Welter Weight
1st Place Patrick Ramey RGDA 70
2nd Place Bill Smith ROC 50
3rd Place Ryan Christensen Evolution  30
Masters NO-GI Intermediate Welter Weight
1st Place Jeremy A.Robertson Ground Attack Combat 90
2nd Place Hani Abuelgasim Black Belt USA 70
3rd Place Steve McQueen Swampfox JJ 50
Masters NO-GI Novice Middle Weight

1st Place Trevor Zupo Grappler's Guild 50
2nd Place Byan Greenlee
30
Masters NO-GI Beginner Middle Weight
1st Place Jacob Thompson Roberto Traven 70
2nd Place John Risley Assasins Fight Team 50
3rd Place Bill Booth
30
Masters NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place Paul Weis Fight to Win 90
2nd Place Tim Carpenter ROC 70
Masters NO-GI Beginner Light Heavy  Weight
1st Place Kevin Pagliari  New Bern  70
2nd Place Brian Edwards Swamp  Fox JJ 50
3rd Place Benjamin Holder Roberto Traven 30
Masters NO-GI Intermediate  Light Heavy  Weight
1st Place Owens Carpaccio
90
2nd Place Alex Martin Combat Sports Center 70
3rd Place Juan E. Torres Stronghold 50
Master's NO-GI Novice Cruiser Weight

1st Place Jason Hedge Fight to Win 50
2nd Place James Hudson Roberto Traven 30
3rd Place Andrew Ryals Roberto Traven 20
Master's NO-GI Beginner Cruiser Weight
1st Place Jason Hart Lloyd Irvin 70
2nd Place Ben Ballenger Reslon Gracie 50
3rd Place Steven Lawrence Reslon Gracie 30
Masters NO-GI Intermediate Cruiser  Weight
1st Place Tracy Suttles  Upstate Karate 90
2nd Place George Yuleg Equipe Yulee BJJ 70
3rd Place Mel Dickerson Gracie Barra 50
Masters NO-GI Novice Heavy  Weight

1st Place Scott Hawkins ROC 50
2nd Place John Sickles  Assasins Fight Team 30
3rd Place Joshua Page Academy 20
Masters NO-GI Beginner Heavy  Weight
1st Place Phillip Estes  Wright Extreme MMA 70
2nd Place Tim Welcher ROC 50
3rd Place Terry Morrow Gracie Barra 30
Masters NO-GI Intermediate  Heavy  Weight
1st Place Orlando Santiago Wright Extreme MMA 90
2nd Place Jake Krieg Krieg 70
3rd Place Ron Golden Relson Gracie 50
Masters NO-GI Novice Super Heavy  Weight
1st Place Charles Battles Battles 50
2nd Place Fred Blachard Roberto Traven 30
Womens NO-GI Masters Novice

1st Place  Melissa Jenkins RGDA 50
2nd Place Jessica Martinez Henry's Taekwondo 30
Womens NO-GI Masters Intermediate

1st Place Angela Pitts ROC 50
2nd Place Tonya Johnson TSMMA 30
Womens NO-GI Beginner Fly Weight

1st Place Mary Wire ROC 70
2nd Place Johanna Jones Fight to Win 50
3rd Place Kalia Frias Equipe Yulee BJJ 30
Womens NO-GI Beginner Light Weight
1st Place Christy Freeland RGDA 70
2nd Place Dianna Ramey RGDA 50
Womens NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place  Angela Pitts ROC 90
2nd Place Erica Schwalm SSF Sub. Acad. 70
3rd Place Jenny Yum Fight to Win 50
Womens NO-GI Novice Middle Weight

1st Place  Elizabeth DeAngelo  Carioca 50
2nd Place Jessica Martinez Henry's Taekwondo 30
3rd Place Rebecca Long SWMA 20
Womens NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place  Kat McMurray Victory  90
2nd Place Petra Konecna Hickory MA 70
Womens NO-GI Beginner Light Heavy Weight
1st Place Nicky Brownley Franker Crossfit Swat 70
2nd Place Lacie McAllister SWMA 50
3rd Place Beth Wingfield  MMA Institute  30
Womens NO-GI Advanced Light Heavy Weight
1st Place Caitlin Huggins Gracie Barra 120
2nd Place Birgit Schuelle ROC 90

 

Mens GI White Belt Fly Weight
1st Place Andrew Duong RAM 50
2nd Place Lucian Hughes New Bern JJ 30
3rd Place "Flyin" Ryan Conn Pallestra 20
Mens GI White Belt Feather Weight
1st Place Steve Davis Nery BJJ 50
2nd Place Joe Lodge Machado 30
3rd Place Brandon Hornby Mannon 20
Mens GI White Belt Light Weight
1st Place Joe Marzouca Roberto Traven 50
2nd Place Corey Ellison Mata Leao 30
3rd Place Chris Murison UNCC BJJ 20
Mens GI White Belt Welter Weight (2)
1st Place Tommy Watson Alliance 70
2nd Place John Gonzalez ROC 50
3rd Place Blake Ruble Roberto Traven 30
Mens GI White Belt Welter Weight
1st Place Ryan Christensen Evolution 50
2nd Place Patrick Ramey RGDA 30
3rd Place Jason Baldwin Greensboro Judo 20
Mens GI White Belt Middle Weight
1st Place Seth Anderson Hard Knox Combat Club 50
2nd Place Izzat Saymeh Fight to Win 30
3rd Place Kenneth Lambert ROC 20
Mens GI White Belt Light Heavy Weight
1st Place Jimmy Corrigan Mannon 50
2nd Place Michael Alford Jr. Black Belt USA 30
3rd Place Matthew Munz MMA Acad. Of Robbins 20
Mens GI White Belt Cruiser Weight
1st Place Geoff Auer Fight to Win 50
2nd Place Michael Palmese Nery BJJ 30
3rd Place Anthony Ruffalo Alliance 20
Mens GI White Belt Heavy Weight
1st Place Justin Reed Victory  50
2nd Place Ferdinando Acerra Mata Leao 30
3rd Place Brian Amery Carioca 20
Mens GI White Belt Super Heavy Weight
1st Place Kris Negley Superior  50
2nd Place Andrew Riddle  Alliance 30
3rd Place Al Washington Lloyd Irvin 20
Mens GI Blue Belt Fly Weight

1st Place David Zwanetz Lloyd Irvin 70
2nd Place Jae Lee Black Belt USA 50
3rd Place Chris Reilly Pedro Sauer 30
Mens GI Blue Belt Feather Weight
1st Place Kelly Cook Gracie Barra 70
2nd Place Nathan Newbrough ROC 50
3rd Place Scott White  Superior  30
Mens GI Blue Belt Light Weight
1st Place Keith Cebula Lloyd Irvin 70
2nd Place Zak Perret Lloyd Irvin 50
3rd Place Heath Chapman New Bern JJ 30
Mens GI Blue Belt Welter Weight
1st Place Benjamin Allen Nery BJJ 70
2nd Place Bryce Mahoney  Assasins Fight Club 50
3rd Place Gopad Ramachandran Florian 30
Mens GI Blue Belt Middle Weight
1st Place Nicholas Walters New Bern JJ 70
2nd Place Justin McKnight Samuri Athletic Club 50
3rd Place Jeffery Piercy Superior  30
Mens GI Blue Belt Light Heavy Weight
1st Place Elliott Acosta TFTC 70
2nd Place John Allen ROC 50
3rd Place Carlos Triana TFTC 30
Mens GI Blue Belt Cruiser Weight
1st Place Eslam El Gamal Fight to Win 70
2nd Place Brendon Bell Roberto Traven 50
3rd Place Chris Le Claire Clingerman 30
Mens GI Blue Belt Heavy Weight
1st Place Robert Sweetman Alliance 70
2nd Place Charles Freeborn Nery BJJ 50
3rd Place Octavio Vieira Machado 30
Mens GI Purple Belt Light Weight
1st Place EddieAbramski Grapplers Guild 90
2nd Place Dave French Evolution 70
3rd Place Brian Wood Roberto Traven 50
Mens GI Purple Belt Middle Weight
1st Place Joseph Carroll Superior  90
2nd Place Micah Prince COMA 70
Mens GI Purple Belt Middle Weight
1st Place Donny Avera Relson Gracie 90
2nd Place Joseph Marchie New Bern JJ 70
Mens GI Purple Belt Cruiser Weight
1st Place Michael Truitt Braga JJ 90
2nd Place Ryan Schmidt ROC 70
3rd Place Tim Spriggs Lloyd Irvin 50
Mens GI Brown & Black Belt Light Weight
1st Place Jason Palacios ROC 120
2nd Place Jerrod Sanders ROC 90
3rd Place Justin Zemanick Grapplers By Design 70
Mens GI Brown Belt Middle Weight
1st Place Marlon Vera Black Belt USA 120
2nd Place Carl Soyars Carioca 90
3rd Place Joseph Carroll Superior  70
Mens GI Brown & Black Belt Cruiser Weight
1st Place Gilbert Burns Black Belt USA 120
2nd Place Roger Carroll II Superior  90
Mens GI Brown & Black Belt Super Heavy Weight
1st Place Brendan Raedy Yamasaki 120
2nd Place Jason Spallek ROC 90
3rd Place Roger Carroll II Superior  70
Mens GI Masters White Belt Fly Weight
1st Place Garvin anton ROC 50
2nd Place David Arroyo Columbia MA 30
Mens GI Masters White Belt Feather Weight
1st Place Josh Landt RGDA 50
2nd Place Winston Mathamba ROC 30
3rd Place Camilo Cortez Superior  20
Mens GI Masters White Belt Light Weight
1st Place Tim Brewster Lloyd Irvin 50
2nd Place John Schell Carioca 30
3rd Place Ryan Wetzler Nery BJJ 20
Mens GI Masters White Belt Middle Weight
1st Place Bill Booth
50
2nd Place Trevor Zupo Grapplers Guild 30
3rd Place Trevor Carter Southwest MA 20
Mens GI Masters White Belt Light Heavy Weight
1st Place Brian edwards Swamp Fox JJ 50
2nd Place Benjamin Holder Roberto Traven 30
3rd Place Guillermo Mendez Fight to Win 20
Mens GI Masters White Belt Cruiser Weight
1st Place Jason Hart Lloyd Irvin 50
2nd Place Andrew Ryals Roberto Traven 30
Mens GI Masters White Belt Heavy White
1st Place Scott Massey Relson Gracie 50
2nd Place Phillips Estes Wrights Extreme MMA 30
3rd Place Tim Welcher ROC 20
Mens GI Masters Blue Belt Feather Weight
1st Place James Viars Satsuma 70
2nd Place Andrew Culbreth ROC 50
Mens GI Masters Blue Belt Light Weight
1st Place Jeff Manning All rules 70
2nd Place Patrick Saleeby BJJ Revolution  50
Mens GI Masters Blue Belt Welter Weight
1st Place Hani Abuelgasim Black Belt USA 70
2nd Place Steve McQueen  Swamp Fox JJ 50
Mens GI Masters Blue Belt Middle Weight
1st Place Tim Charpenter  ROC 70
2nd Place Bill Booth
50
Mens GI Masters Blue Belt Light Heavy Weight
1st Place Owens Carpaccio
70
2nd Place Juan Torres Stronghold 50
3rd Place Christopher Morales Gracie Barra 30
Mens GI Masters Blue Belt Cruiser Weight
1st Place Michael Truitt Samuel Braga JJ 70
2nd Place Tracy Suttles Upstate Karate 50
3rd Place George W. Yulee Equipe Yulee BJJ 30
Mens GI Directors White Belt Light Weight 
1st Place Tim Watson Alliance 50
2nd Place Jimmy Flowers
30
3rd Place James Morris Superior  20
Mens GI Directors White Belt Middle Weight
1st Place Crelory W. Brown ROC 50
2nd Place Keith Button Fight to Win 30
3rd Place Michael Sommerville 20
Mens GI Directors White Belt Heavy Weight
1st Place R. Barry Tucker Roberto Traven 50
2nd Place Ken Koulcik Myrtle Beach MA 30
3rd Place Keith Arthur Nery BJJ 20
Mens GI Directors White Belt Super Heavy Weight
1st Place Robert Van Allen Fight to Win 50
2nd Place Jack Rohrer Nery BJJ 30
3rd Place Max Astor ROC 20
Mens GI Directors Blue Belt

1st Place Tracy Suttles Upstate Karate 70
2nd Place Andrew Culbreth ROC 50
Mens GI Directors Advanced Heavy Weight
1st Place Ray Simpson ROC 90
2nd Place Edward Nikicicz Nery BJJ 70
3rd Place Roy Marsh ROC 50
Womens GI Masters White Belt Light Weight
1st Place Susan Edwards Fighter Fitness 50
2nd Place Melissa Jenkins RGDA 30
Womens GI Masters White Belt Fly Weight
1st Place Mary Wire ROC 50
2nd Place Johanna Jones Fight to Win 30
Womens GI White Belt Light Weight  
1st Place Mary Wire ROC 70
2nd Place Dianna Ramey RGDA 50
3rd Place Leslie Dove
30
Womens GI White Belt Middle Weight
1st Place Carol ann dodd All rules 70
2nd Place Petra Konecna Hickory MA 50
3rd Place Rebecca Long SWMA 30
Womens GI Blue Belt Light Weight
1st Place Angela Pitts ROC 90
2nd Place Catherine Tran-Zwantz Lloyd Irvin 70
3rd Place Erica Schwalm SSF Sub. Acad. 50
Womens GI Blue Belt Middle Weight
1st Place Kat McMurray Victory  90
2nd Place Erica Schwalm SSF Sub. Acad. 70
3rd Place Debbie Hauff Fight to Win 50
Womens GI Blue Belt Light Heavy Weight Weight
1st Place Kat McMurray Victory  90
2nd Place Birgit Schuette ROC 70
3rd Place Lacie McAllister SWMMA 50
Womens GI Advanced Belt Light Heavy Weight
1st Place Caitlin Huggins Gracie Barra 120
2nd Place Kat McMurray Victory  90
3rd Place Birgit Schuette ROC 70

HT: Nagafighter